plutoon na festivale Anifilm a na Visegrad Animation Forum!

Tento post pripravila Eva Pa a Peter Budinský

Prvý májový víkend sme cestovali na najväčšiu udalosť sveta animácie v Českej republike – na Medzinárodný filmový festival Anifilm, program ktorého bol bohatý na animované celovečerné a krátke filmy ako aj na videoklipy. Využili sme príležitosť zúčastniť sa festivalu ako súčasť slovenskej delegácie na Visegrad Animation Forum a nevynechali sme príležitosť pozrieť si najčerstvejšie novinky zo sveta animovaných dlhometrážnych filmov.

 

foto1

Visegrad Animation Forum je platforma pre prezentáciu a prístup na trh pre filmových profesionálov pôsobiacich v oblasti animácie. Cieľom tejto platformy je prilákať nových partnerov, producentov, vysielateľov a distribútorov a pomáhať v hľadaní nových spôsobov financovania krátkometrážnych filmov a televíznych seriálov a špeciálov. Zúčastnili sme sa prezentácií krátkych animovaných filmov a televíznych seriálov a taktiež zaujímavého programu o distribúcii filmov pre deti. Podarilo sa nám získať aj nové kontakty pre náš projekt a dúfame, že z toho niečo bude 🙂

(→www.visegradanimation.com)

 

foto 2

 

Súťaž dlhometrážnych filmov pre deti na Anifilme bola plná vynikajúcich filmov a francúzsky film Phantom boy (od režisérov Jean-Loup Felicioli a Alain Gagnol) sa stal zaslúženým víťazom. V súťaži boli spolu s ním štyri ďalšie filmy. Tri z nich boli francúzske, Long way north (režiséra Rémi Chayé), April and the Extraordinary World (režisérov Christian Desmares a Franck Ekinci) a Adama (režiséra Simon Rouby). Posledný film bol z Japonska a radi by sme o ňom povedali trochu viac.

 

Film Boy and the Beast (Bakemono no Ko po Japonsky) od režiséra Mamoru Hosoda mal premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Ide o druhý najväčší kinohit v Japonsku v roku 2015. Príbeh vychádza z japonskej kultúry plnej rôznych stvorení, aké môžme vídať aj v iných japonských filmoch. Zároveň sa však film snaží o stret so západnou kultúrou, keď sa v ňom objaví biela veľryba z románu od Hermana Melvilla. Film je o malom chlapcovi, ktorý vstupuje do sveta fantázie a tam sa ho ujme osamelý medvedí bojovník. Ich nekonečné rozhovory sú plné zábavných momentov. Ide o ručnú animáciu, ktorá výrazne pripomína vizuálny štýl známeho japonského animačného štúdia Ghibli. Film Boy and the Beast sa dostal do českej distribúcie a dúfame, že sa dostane aj do tej slovenskej!

 

foto3

 

Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto skvelého podujatia!

No Comments